#1 2007-09-01 17:55:48

f_emmefatale

princess

Zarejestrowany: 2007-07-23
Posty: 35
Punktów :   

Historia krawatów.

No i w odwecie cos dla panów

Króciutka historia krawatów z portalu www.krawat.pl.

"Jak większość wynalazków powstanie krawata jest bezpośrednio związane z działaniami wojennymi. W 1660 roku, podczas obchodów zwycięstwa nad Turkami regiment wojska chorwackiego wizytował Paryż. Zwycięscy bohaterowie wojny zostali przedstawieni francuskiemu władcy Ludwikowi XIV.

Król ten znany był z uwagi jaką poświęcał strojom. Toteż nie uszły jego uwadze, zawiązane na szyjach chorwackich oficerów kolorowe jedwabne chusteczki. Ludwik XIV tak uległ fascynacji, iż utworzył własny regiment nazwany 'Royal Cravattes'. Tak więc słowo krawat pochodzi bezpośrednio od wyrazu Chorwat. Póżniej Król 'Słońce' zatrudniał specjalnego 'cravatiera', który miał za zadanie wyłącznie dbać o jego 'cravates'.

Wkrótce obyczaj noszenia krawatów przeszedł również do Anglii i innych części Europy. Od tego czasu żaden dżentelmen nie mógł uważać się za dobrze ubranego jeżeli nie miał czegoś zawiązanego wokół szyi, im bardziej dekoracynego tym lepiej.

Ostatnie badania wykazują, iż krawat może być starszy niż nam się wydaje. Już ponoć żołnierze chińskiego cesarza Shi Huang Ti (260-209 p.n.e.) nosili wokół szyi chusty. Również starożytni legioniści rzymscy nosili szale zwane 'Focale'.


Ze zwisem męskim w Polsce to było tak. W latach bodajże siedemdziesiątych rząd PRL obiecał narodowi, że nie bedzie podwyżek cen. Naród się cieszył. Jednakże kasa państwa potrzebowała gotówki. Dlatego zastosowano taki myk: wprowadzano stare towary pod nowymi nazwami. I tak np. młotek nazywał się 'wbijacz do gwoździ', slipy - 'trójkat męski elegancki', a krawat - 'zwis męski'. Ceny młotka, slipow i krawatow nie zmieniły się. Jednak nie można ich było nigdzie kupić. Za to każdy mógł nabyć wbijacz, trójkat czy też zwis, ale po cenie dużo wyższej. I tak to było."

Tyle


--
"Zła kobieta należy do tego rodzaju istot, których mężczyźni nigdy nie mają dosyć"

Offline

#2 2017-02-06 15:45:15

Mulanka

new

Zarejestrowany: 2017-02-06
Posty: 4
Punktów :   

Re: Historia krawatów.

Lubię czytać ciekawostki na temat Króla Słońce tym bardziej zainteresował mnie fakt, iż ma on związek z powstaniem męskiej części garderoby czyli krawata.

Offline

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
Zbiorniki na gnojowicę z aprobatą